Why Chicken Sandwiches Don't Cost $1500

Share
HTML-code

Comments • 3 444

  • OregonCoastGhost
    OregonCoastGhost  2 days back

    What the hell did he need a boat for?

    • The Master
      The Master  2 days back

      Greta thunberg : HOW DARE YOU

      • AI Totem
        AI Totem  4 days back

        But why did he rent a boat....? Just collect the water and wait for it to settle lol


        Also, if he lived near the ocean then it would have been free.

        • The Gobnob
          The Gobnob  4 days back

          The start of this video is just like what my social studies class has told me

          • Oxy Bright Dark
            Oxy Bright Dark  6 days back

            This guy, half as interesting as I thought he’d be.

            • Yogg
              Yogg  1 weeks back

              2.5$ for a chicken sandwich?! Here it costs 2.5 soles, and 1 Dollar is 3.34 soles

              • w dvd
                w dvd  1 weeks back

                40,000 pounds equals 6.3kg 6:10

                • Akshay Khandve
                  Akshay Khandve  2 weeks back

                  Fuck this imperial scale

                  • Elena
                    Elena  2 weeks back

                    he could have used local rocksalt instead of flying all over the world to get a bit of sea water. just saying 😂

                    • Rebecca Hurford
                      Rebecca Hurford  3 weeks back

                      Wait, you live in the UK? I'd like to hear that story!

                      • John Knosp
                        John Knosp  3 weeks back

                        At 4:19 why is there one 67 cent square surrounded by 64 cent squares?

                        • Trenity R
                          Trenity R  3 weeks back

                          0:48 I don’t remember anything. From history

                          And

                          • Tornado
                            Tornado  4 weeks back

                            Imagine getting stopped at customs cause you were carrying luggage full of sea salt l0l

                            • Azhaan Minhaj
                              Azhaan Minhaj  4 weeks back

                              Did anyone notice the typo

                              • Samuel Asare
                                Samuel Asare  1 months back

                                I just wasted my time

                                • GazMaskGaming
                                  GazMaskGaming  1 months back

                                  You buy pre-made sandwiches.

                                  You are a mistake.

                                  • Cuore Sportivo
                                    Cuore Sportivo  1 months back

                                    why did he rent the boat anyway? you can fill your bottle from the coast last time i checked.

                                    • kayden_jones_06 Gaming
                                      kayden_jones_06 Gaming  2 months back

                                      £2 Tesco meal deal

                                      • Off-Centred UwU
                                        Off-Centred UwU  2 months back

                                        He used a Tesco meal deal

                                        Legend

                                        • Pascual Sotomayor
                                          Pascual Sotomayor  2 months back

                                          why is the boat necessary tho

                                          • Will Barber
                                            Will Barber  2 months back

                                            Who knew Wendover shops in Tesco!

                                            • Critical Role Highlights
                                              Critical Role Highlights  2 months back

                                              So I guess this is the video Ben Shapiro always references as an example of why capitalism has made life better for people.

                                              • Atomic_Claw
                                                Atomic_Claw  2 months back

                                                Bruh ur voice is super boring but it helped

                                                • Because I'm Batman!
                                                  Because I'm Batman!  2 months back

                                                  I had studies this economies of scale in school.
                                                  I had forgotten everything :P

                                                  • Xalerty
                                                    Xalerty  2 months back

                                                    Also have to have a cost for time and gas

                                                    • you cant leave this empty

                                                      This doesn't account for labor

                                                      • xib skzep
                                                        xib skzep  2 months back

                                                        *or just don't get salt?*

                                                        • austin beil
                                                          austin beil  2 months back

                                                          Andy look kinda depressed ngl

                                                          • Remy
                                                            Remy  2 months back

                                                            i feel like $100,000 more just to cut 10 cents from the price is too much

                                                            • Jake S
                                                              Jake S  2 months back

                                                              What a sell out now this video was only an ad I’m unsubscribing now this guy decided to sell out now done with this channel

                                                              • TakeThatL _
                                                                TakeThatL _  2 months back

                                                                Hes talking about the labor costs, as if he would have employees raise the chicken, grow the wheat, make the flour grow everything prep everything, cook it all, and everything

                                                                • Mac Dru
                                                                  Mac Dru  2 months back

                                                                  Instructions were not clear. I tried to breed the hen to lower cost and now I have my penis stuck in a chicken (hen).

                                                                  • Cope WhyFy
                                                                    Cope WhyFy  2 months back

                                                                    Was this video a meme? This entire video is like a HAI videos beginning to get the FBI off his back lmao

                                                                    • Kanbei
                                                                      Kanbei  2 months back

                                                                      Price per ounce is important here. There is no way mass production is cheaper unless you can use or sell the extra

                                                                      • Rundii
                                                                        Rundii  2 months back

                                                                        Big up Tesco

                                                                        • Benjamin Buljevic
                                                                          Benjamin Buljevic  2 months back

                                                                          6:09 40000 Pounds (6.3 kg)

                                                                          • Tactical Jackson
                                                                            Tactical Jackson  2 months back

                                                                            “It’s sea salt, I swear!”

                                                                            • jayesh soni
                                                                              jayesh soni  3 months back

                                                                              I just bought a kilogram of salt in 90¢(aud) from one of the super market.

                                                                              • Bash A
                                                                                Bash A  3 months back

                                                                                You flew to LA to get the slat? Isn’t there a lot in Utah mountains?

                                                                                • xxx 98765
                                                                                  xxx 98765  3 months back

                                                                                  Why do some products cut off regularly from the markets for days then show up again?

                                                                                  • Kanishk Singh
                                                                                    Kanishk Singh  3 months back

                                                                                    Capitalism makes everything cheap

                                                                                    • ElHeeHee
                                                                                      ElHeeHee  3 months back

                                                                                      He could've saved some money by going to Salt Lake City or Atlantic City in New Jersey to gather salt water for salt. LA is pretty far from Minneapolis, Both Salt lake and the Atlantic Ocean are closer lmao

                                                                                      • Nahid Parvez
                                                                                        Nahid Parvez  3 months back

                                                                                        The video should be called 'how to make cheap salt'

                                                                                        • PlanetVaster
                                                                                          PlanetVaster  3 months back

                                                                                          Plus there are things that could yet still reduce the price per once significantly. Why pay so much to rent a boat when you can just lease a boat for a few weeks (so signing a contract guaranteeing your use of a service for a set amount of time, which earns you a discounted rate. Something that happens all the time in manufacturing and business). You could reuse containers. Manufacturers often get volume discounts on a wholesale (rather than retail) price. So if you didn't reuse the containers it still would have been cheaper than going to Walmart and buying hundreds or thousands of containers. If you were going to start your own salt production company you could build your plant next to the ocean, with a pump to bring in water, thus cutting out the boat/container costs. Every minor cost cut is why we're able to buy a 26 oz container of salt at the store for about 88 cents and the store and suppliers both make a profit on that.

                                                                                          • JP
                                                                                            JP  3 months back

                                                                                            **reads title**

                                                                                            Bro, have you been to an airport?

                                                                                            • J Padiyar
                                                                                              J Padiyar  3 months back

                                                                                              Andy failed in history class in school

                                                                                              • Eugene the Philostopher
                                                                                                Eugene the Philostopher  3 months back

                                                                                                Division of labour.

                                                                                                • Sam Morrell
                                                                                                  Sam Morrell  3 months back

                                                                                                  $419.98, we were so close to perfection